ضد آفتاب در پاییز

آیا مصرف ضد آفتاب در پاییز لازم است؟

۲اغلب افراد تصور می کنند سوختگی پوست و زیان های آفتاب برای سلول های پوستی مختص گرمای فصل تابستان است و در پاییز و زمستان خبری از عوارض پوستی نیست. اگر شما هم چنین ذهنیتی دارید بهتر است با مقاله ما همراه شوید تا اطلاعاتی علمی در مورد فواید کرم ضد آفتاب در پاییز در اختیار شما بگذاریم و در نهایت تصمیم با خود شماست!

 

 

 

ضد آفتاب در پاییز

همان گونه که مراقبت های پوست و مو همچنان در فصول دیگر سال ادامه پیدا می کند و ما از فرآورده های حاوی مواد نرم کننده، ضد پیری، روشن کننده و …. بهره می بریم مصرف ضد آفتاب در پاییز هم باید روتین روزانه داشته باشد. شاید بپرسید در پاییز میزان تابش آفتاب و گرمای هوا کاهش پیدا می کند پس چه لزومی دارد که ضد آفتاب به کار ببریم؟

باید بگوییم که نور خوشید پرتوهایی دارد که برای پوست مضر است. خورشید از خود اشعه فرابنفش (UV) منتشر می کند که مشهورترین آنها (UVB) و (UVA) است و در همه فصول سال تداوم دارد. این دو اشعه باعث بروز پیری زودرس می شوند و حتی می توانند در بلند مدت به اختلالاتی مثل سرطان پوست منجر شوند.

خوشبختانه مصرف کرم ضد آفتاب در پاییز از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب تا ۹۰ درصد جلوگیری می کند.

آیا از ضد آفتاب در پاییز استفاده کنیم؟

آنچه باید آویزه گوشتان کنید این است که مصون ماندن از اشعه های مضر خورشید مختص فصل تابستان نیست. شاید باورتان نشود اما بیشتر سرطانهای پوستی در کشور امریکا در فصول سرد سال اتفاق می افتد. حتی وقتی کنار ساحل در حال قدم زدن در روزهای سرد پاییز هستید، نور خورشید کار خود را می کند غافل از اینکه تمام اشعه های طلایی خورشید نباید به پوست ما نفوذ کنند.

استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز به همان اندازه لازم است که در فصل های دیگر سال اهمیت دارد. برای اینکه در فصل پاییز هم از تابش آفتاب با آرامش خاطر لذت ببرید باید بخش هایی از پوست که در تماس با نور خورشید هستند را با ضد آفتاب مناسب بپوشانید.

چرا در فصول سرد مصرف ضد آفتاب توصیه می شود

البته که پرتوهای مضر خورشید UVB (عامل سوختگی در اثر آفتاب) در ماه های سرد شدت و اثر کمتری دارند اما پرتوهای UVA ( عامل ایجاد سرطان پوست) در تمام ماه های سال همچنان شدت و قدرت یکسانی دارند. در هوای سرد معمولا بدن خود را با لباس هایی ضخیم همچون شال و دستکش می پوشانید اما دستها، گردن و صورت تان در معرض تابش آفتاب قرار دارند. بنابراین باید فکری برای محافظت پوست از آثار نامناسب اشعه های مضر بکنید تا از سرطان های پوست در امان باشید.

 

 

 

ضد آفتاب در پاییز

مهم ترین فایده ای که مصرف ضد آفتاب در پاییز دارد حفظ پوست در برابر آسیب های ناشی از اشعه مضر خورشید است.

شاید به اشتباه تصور کنید در روزهای ابری ابرها مانع رسیدن پرتوهای خورشید می شوند. اما پنهان شدن خورشید در پشت ابرها به معنای در امان بودن از پرتوهای زیان آور خورشید نیست. در واقع ابرها از عبور پرتوهای مادون قرمز جلوگیری خواهند کرد که باعث می شود احساس سرما نداشته باشید اما پوستتان همچنان در معرض آسیب دیدن است.

اشعه های نور آفتاب نه تنها از ابرها بلکه از شیشه های منازل و خودرو هم عبور می کند و پوست شما را تحت تاثیر قرار می دهد. پس تا اینجای کار اطمینان حاصل کردید که سرمای هوا باعث نمی شود ضد آفتاب در پاییز نیاز نداشته باشید. شاید عجیب به نظر برسد اما پرتوهای مضر خورشید از شیشه خودرو به دست چپ بیشتر می تابد و به همین دلیل بیش از ۵۳ درصد از سرطان های پوستی در نواحی مختلف دست چپ یا بخش هایی از صورت که در سمت چپ است رخ می دهد.

پس یادتان باشید هنگامی که در یک روز آفتابی پاییزی یا زمستانی در کنار پنجره مشغول قهوه نوشیدن هستید پوست شما در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید قرار می گیرد و باید از آن محافظت کنید.

خشکی پوست احتمال آسیب به آن را بیشتر می کند

همانطور که به وضوح قابل مشاهده است هوای سرد پوست را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و خشک می کند. برای محافظت از پوست در برابر این خشکی ها علاوه بر کاربرد مرطوب کننده مناسب باید از کرم ضد آفتاب در پاییز استفاده کنید تا با مواد مغذی که دارد از خشکی پوست پیشگیری کند. بهتر است ضد آفتاب در پاییز حاوی مواد معدنی و دارای روغن های مغذی مانند زیتون یا نارگیل باشد. از لب ها هم غافل نشوید و با بالم لب حاوی موم زنبور عسل از خشکی و پوسته پوسته شدن آنها جلوگیری کنید.

 

 

 

تاثیر آفتاب در زمستان و پاییز

برخلاف باور رایجی که تصور می شود “میزان تابش آفتاب در فصل های گرم کمتر است و بنابراین نیازی نیست از ضد آفتاب استفاده شود” باید بگوییم که ضرر اشعه های زیان بار خورشید در این فصول کمتر نمی شود حتی در روزهای برفی ۸۰ درصد پرتوهای آسیب زننده فرابنفش خورشید بازتاب می شود.

پس طبیعی است که کوهنوردی در این فصل ها هم تفاوتی با اوقات دیگر ندارد و ورزش های کوهستانی مواجهه پوست شما را با اشعه های فرابنفش بیشتر و میزان آسیب را افزایش می دهد. با اینکه پوست شما در این موقعیت های حساس قرار دارد اما می توانید با مراقبت های به موقع و خاص جلوی هر گونه آسیب و حساسیت پوستی را بگیرید. استفاده ضد آفتاب در پاییز به شما این اطمینان را می دهد که به یک پوشش حمایتی که نقش سپر را برای پوست شما دارد مجهز هستید.

 

 

 

از مصرف ضد آفتاب در پاییز غافل نشوید

با مواردی که اشاره کردیم کاملا مشخص شد که استفاده از ضد آفتاب در پاییز درست به همان اندازه لازم است که در فصل های دیگر به کار می بریم. در فصل های سرد به خاطر اینکه گرمای آفتاب را زیاد روی پوست احساس نمی کنید ممکن است از کاربرد ضد آفتاب مناسب غافل شوید.

جالب است بدانید که پرتوهای فرابنفش خورشید در برخورد به برف اثر دو برابری پیدا می کند. بنابراین ورزش های کوهستای مانند اسکی و کوهنوردی و پارا گلایدر که بیشتر شما را در معرض این اتفاق قرار می دهد نیاز به مراقبت بیشتر دارد. همانطور که گفتیم برف ۸۰ درصد از پرتوهای فرابنفش خورشید را بازتاب می کند با این توصیف در هوای برفی دو برابر در معرض آسیب های پرتوهای مضر هستید.

حتی اگر این تاثیرات را در نظر نگیریم همه ما باید در فصول مختلف سال مراقبت از پوست را ادامه دهیم در غیر این صورت در معرض پیری زودرس و چروکهای پوستی قرار می گیریم. پوست صورت به دلیل نازکی بیشتر از سایر نواحی تحت تاثیر عوامل محیطی مانند آلودگی، سرما و گرما و نور خورشید قرار می گیرد پس مسلما بیشتر توجه مان را باید روی مراقبت از پوست صورت و استفاده از ضد آفتاب در پاییز معطوف کنیم.

چه نوع ضد آفتابی بخریم؟

انتخاب ضد آفتاب مناسب مسئله چندان پیچیده ای نیست کافی است نوع پوست خود  را از میان انواع چرب، خشک و نرمال تعیین کنید تا بتوانید کرم مناسب تهیه کنید. کرم های ضد آفتابی که برای پوست چرب تولید می شوند میزان چربی اندکی در ترکیبات خود دارند. این کرم ها اغلب مواد ضد التهاب و مرطوب کننده برای احیای پوست در خود دارند.

هنگامی که برای خرید ضد آفتاب در پاییز اقدام می کنید می توانید ترکیبات کرم ضد آفتاب را از روی آن بخوانید تا متوجه شوید چه مواد موثره ای در خود دارد. به خاطر داشته باشید که در نظر گرفتن میزان چربی در انتخاب کرم اهمیت زیادی دارد چرا که اگر با وجود نوع پوست چرب از کرم های مخصوص پوست های خشک استفاده کنید ممکن است دچار حساسیت و جوش های پوستی شوید.

 

 

 

در هنگام خرید ضد آفتاب در پاییز از کارشناس مشاور پوست یا فروشنده کمک بخواهید تا مطابق پوست شما و نوع فصل بهترین برند ضد آفتاب را به شما پیشنهاد دهد. در خرید ضد آفتاب صرفه جویی نکنید و از برندهای با کیفیت استفاده کنید. این فراورده ارتباط مستقیم با سلامت پوست و جلوگیری از آسیب دارد و مهم ترین کرم آرایشی شما محسوب می شود. در این میان حواستان به پوست حساس و لطیف کودکان باشد و ضد آفتاب مخصوص کودکان برای کودکان و نوزادان دلبندتان تهیه کنید.

یک نکته جالب توجه توجه دیگر این است که تغییر فصل در نتیجه چرخش زمین حاصل می شود و در نیمه های زمستان زمین کم ترین فاصله را با خورشید دارد. به طور معمول در فصل تابستان که بیشتر وقت خود را در فضای باز می گذرانیم و هوا بیشترین گرما را دارد از ضد آفتاب به طور مداوم استفاده می کنیم و مشکل خاصی وجود ندارد.

چالش از جایی آغاز می شود که فصل سرما از راه می رسد و از لزوم مصرف ضد آفتاب در پاییز بی خبریم. پس باید در فصول سرد سال هم همیشه کرم ضد آفتاب مناسب همراه داشته باشیم و اولین قدم این است که در زمان خرید به طیف گسترده محافظتی ضد آفتاب در برابر اشعه های مضر توجه کنید. به عبارتی باید دقت کنید که ضد آفتاب در پاییز در برابر همه اشعه های مضر خورشید از جمله فرابنفش نوع A, B حفاظت مناسبی داشته باشد.

منبع: گل افشان آرایش

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.